SEN SCORING KOSTEDE POINT MOD FC FREDERICIA

Fredag den 14. marts var Vendsyssel FF tilbage på Nord Energi Arena til sæsonens sidste grundspilskamp, hvor stærke FC Fredericia var modstanderen.
Kampen bar præg af to hold, der begge havde meget at spille for. Fredericia havde mest boldbesiddelse, men Vendsyssel FF stod godt defensivt og var ikke uden offensive aktioner. Holdene gik til pause ved 0-0 efter en første halvleg præget af hårdt arbejde og taktisk disciplin.

Anden halvleg var på mange måder en kopi af første. FC Fredericia dominerede boldbesiddelsen, men et stærkt Vendsyssel-forsvar formåede at blokere flere af gæsternes afslutninger gennem hele den ordinære spilletid. Vendsyssel FF’s farligste aktion kom på et kontraangreb, hvor den indskiftede Mathias Haarup på egen hånd driblede op til Fredericias felt og forsøgte sig med en flad afslutning mod Fredericia-keeperen.
Kampen lignede længe en pointdeling, men i det 93. minut lykkedes det desværre gæsterne at finde vej til netmaskerne og tage en kneben 1-0-sejr.

Trods resultatet var der flere stærke præstationer, hvor især Ayo Okosun skilte sig ud i forsvaret og fortjent blev kåret til kampens Man of the Match.
Se kampens højdepunkter via følgende Link.